Po wcześniejszych edycjach w Grudziądzu, Kołobrzegu, Zegrzu, Giżycku i Gdyni, po raz pierwszy zagościł w Bydgoszczy Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego, organizowany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita w Warszawie. W tym roku odbyła się już dwudziesta siódma jego edycja, której motywem przewodnim tym razem była „80. rocznica zakończenia II wojny światowej”. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej – Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego odzwierciedla szczególne, „pozamilitarne” oblicze wojskowej społeczności. Od lat daje dzieciom i młodzieży z całej Polski możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego na profesjonalnej scenie.
Przez pięć dni, od 6 do 10 maja na scenie Kinoteatru Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych około 200 recytatorów, aktorów, tancerzy i wokalistów w wieku od 7 do 15, reprezentantów klubów jednostek wojskowych z całego kraju, przybyłych do Bydgoszczy, przedstawiło łącznie blisko sto prezentacji teatralnych, recytatorskich, tanecznych i wokalnych, a wcześniej swą twórczość plastyczną (około 100 prac).
Jak wypadli Bydgoszczanie? W kategorii „Widowisko teatralne” tytuł Laureata III stopnia otrzymał Teatr Dziecięcy „Jedynka” z Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ w Bydgoszczy, tytuł Laureata II stopnia teatr dziecięcy „Jak w zegarku” z Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ w Bydgoszczy; w kategorii Recytacja, w grupie wiekowej 10-12 lat wyróżniono Lilianę Woźniak; w kategorii Soliści, w grupie wiekowej 13-15 lat wyróżniono Martę Wojtas – wszystkie dziewczęta z Klubu Inspektoratu Wsparcia SZ w Bydgoszczy.
Posłuchajcie wypowiedzi koordynatorki Festiwalu Agnieszki Krystman-Kurdybelskiej, kierownika Zespołu Kultury i Komunikacji Społecznej Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej:
































Tekst, audio i foto: Stanisław Gazda
