wyzwolenie Bydgoszczy

24 stycznia 1945 roku dla naszego miasta zakończył się wojenny koszmar. Po latach cierpień doznanych ze strony okupanta, bydgoszczanie odzyskali pokój i rozpoczęli naprawę wojennych zniszczeń.

Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1939 roku, żołnierzy polskich poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu 1945, oraz nieznanych Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców we wrześniu 1939 r., spoczywających na cmentarzu parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika, gdzie zgromadzili się: delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, miejskich, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji, weteranów, kombatantów i szkół.

W imieniu Prezydenta Rafała Bruskiego głos zabrał i kwiaty pod pomnikiem na kwaterze żołnierzy polskich i nieznanych Polaków złożył Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Dziękując szczególnie młodzieży oraz kombatantom za obecność na uroczystości, powiedział m.in.: „Wolność nie jest czymś, co otrzymujemy, ale czymś co wygrywamy w walce. Żołnierze, ale także cywilne ofiary wojennej pożogi spoczywający na tym cmentarzu – winni są naszą wdzięczność za udzieloną nam lekcję patriotyzmu i miłości do ojczyzny”.

Lech Zagłoba-Zygler, w imieniu mieszkańców Bydgoszczy pokłonił się w szczególności kombatantom, którzy przyszli na dzisiejszą uroczystość.

Wspólną modlitwę w intencji ofiar i wyzwolicieli poprowadził ks. Bogusław Konieczka. Apel Pamięci odczytał ppor. Rafał Zawal. Delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, miejskich, stowarzyszeń i organizacji, kombatantów oraz szkół – złożyły wiązanki i wieńce – wyraz wdzięczności bydgoszczan za okupiony najwyższą ofiarą dar wolności.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda