W województwie kujawsko- pomorskim wzrosła liczba placówek i pacjentów objętych opieką koordynowaną (O.K.). W styczniu 2023 r. tylko 8 podmiotów POZ realizowało tę formę opieki nad pacjentami, natomiast do końca czerwca 2024 liczba placówek wzrosła do 122. W 2023 roku podczas blisko 85 tys. wizyt lekarskich ponad 30 tys. pacjentów z naszego regionu skorzystało ze świadczeń zdrowotnych w ramach opieki koordynowanej.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Opieka koordynowana poszerza możliwości diagnostyki i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może:
· zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla specjalisty;
· zlecić konsultacje z lekarzem specjalistą (również zdalnie) , co znacznie skraca drogę pacjenta do lekarza specjalisty.
Opieka koordynowana wzmacnia też rolę koordynatora, który dba o komunikację na linii lekarz – pacjent, lekarz- lekarz specjalista. Koordynator „prowadzi” pacjenta na wszystkich etapach diagnostyki i leczenia, współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej, m.in. umawia wizyty, rezerwuje terminy badań oraz prowadzi edukację zdrowotną pacjenta. Co zyskuje pacjent dzięki opiece koordynowanej? Przede wszystkim wygodę. Może odbyć więcej wizyt, wykonać szereg badań i konsultacji w jednym miejscu, w swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki roli koordynatora pacjent zyskuje też czas. Koordynator umawia wizyty, konsultacje również ze specjalistami, zgodnie ze wskazaniem lekarza POZ, ustala terminy badań, czyli koordynuje przebieg leczenia pacjenta. Jego rolą jest również czuwanie nad sprawną realizacją planu leczenia IPOM-u. Daje to pewność, że przed kolejną wizytą kontrolną pacjent będzie miał komplet zleconych i wykonanych na czas badań. Pacjent w walce z chorobą przewlekłą nie pozostaje osamotniony. Poprzez rozszerzoną listę badań diagnostycznych, na które przed wejściem opieki koordynowanej mógł kierować tylko lekarz specjalista, można by pokusić się o stwierdzenie, że skraca się czas oczekiwania na wyniki badań. W ramach O.K. są to badania: pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG, EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych, czy ECHO serca. Dostępność, to kolejny z atutów opieki koordynowanej. Daje ona szerszy zakres badań diagnostycznych i dostęp do specjalistów. Pacjent otrzymuje pomoc w ramach swojego POZ, bez konieczności zapisywania się i czekania na termin u specjalisty. Opieka nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc/ alergologii, nefrologii i endokrynologii, czyli schorzeń, na które najczęściej chorują Polacy. Z czasem będą dochodziły nowe ścieżki diagnostyczne.
Listę placówek POZ realizujących Opiekę Koordynowaną w Kujawsko Pomorskiem znajdziecie na stronie Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, pod adresem: https://nfz-bydgoszcz.pl/artykul/54/4093/przychodnie-poz-realizujace-opieke-koordynowana.
(gaz)