27 maja uczennice i uczniowie bydgoskich szkół wzięli udział w V edycji Festiwalu Kultur, flagowej imprezie edukacyjnego projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Na Wyspie Młyńskiej zaprezentowało się ponad 30 bydgoskich szkół. Jak powiedział do uczestników wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Lech Zagłoba-Zygler – “nie od razu da się poznać cały świat, ale wszystko przed wami… Od czegoś trzeba zacząć… To wasze poznawanie świata tu na Wyspie Młyńskiej jest naprawdę wspaniałe, kiedy pokazujecie otwartość i tolerancyjność!“
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Zachwycające było to z jakim zaangażowaniem uczennice i uczniowie bydgoskich podstawówek i szkół ponadpodstawowych prezentowali kultury dość sobie bliskie i te z odległych krańców świata, m.in. współczesną kulturę południowokoreańską, kulturę brazylijską, hawajską, bałkańską, włoską oraz hiszpańską. Przygotowano również degustacje, quizy i wiele ciekawostek o danej kulturze. Na scenie wystąpił zespół Endorfina Show – swoje talenty (taniec, śpiew) zaprezentowały dzieci i młodzież z bydgoskich szkół.
Festiwal Kultur to impreza edukacyjna w ramach projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Stworzony w 2017 roku miejski projekt SOiT stał się wspólną platformą działań bydgoskich placówek, która ma na celu poszerzenie oferty edukacyjnej, kulturalnej i intelektualnej. Koordynatorem projektu jest Przemysław Nowakowski. Głównym celem SOiT było stworzenie wspólnej platformy działań dla bydgoskiej społeczności uczniowskiej, promujących postawę tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny. Dzięki temu międzyszkolnemu programowi skierowanemu do uczennic i uczniów bydgoskich szkół, udało się stworzyć standardy równego traktowania w Bydgoszczy.
Mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz:
Cieszący się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży z bydgoskich szkół program służy uwrażliwieniu młodych ludzi na zagadnienie różnorodności, akceptacji i wielokulturowości. Wspomaga również rozwój empatii u młodzieży i kształtowanie postawy opartej na szacunku dla innej osoby. Działalność SOiT opiera się na filarach tzw. Tarczy (ang. SHIELD – Samoświadomość, Humanizm, Intelekt, Empatia, Ludzkość, Demokracja).
Tekst, audio i zdjęcia: Stanisław Gazda