Radzyń Chełmiński - Obiektywnabydgoszcz.pl

Dziś zapraszamy do Radzynia Chełmińskiego gdzie znajdują się ruiny zamku krzyżackiego, jednego z największych w państwie Zakonu. To m.in. tam kręcono sceny do filmu „Pan Samochodzik i Templariusze”  jednego z najbardziej kultowych seriali młodzieżowych lat 70. XX wieku w Polsce.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim był jedną z najpotężniejszy warowni państwa krzyżackiego. Ukończenie budowy  zamku w Malborku sprawiło, że spadł on w hierarchii na drugie miejsce co nie umniejsza jego znaczenia dla państwa krzyżackiego. To w Radzyniu Chełmińskim trzymano  bardzo duże zapasy żywności oraz osobiste srebra wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.

Po bitwie pod Grunwaldem zamek przejęło wojsko polskie a skarb wpadł w ręce króla Władysława Jagiełły, który rozdzielił go między rycerzy. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. warownia trafiła w ręce Prus, które rozpoczęły jej stopniową rozbiórkę. Z pozyskanego materiału budowlanego wzniesiono wiele domów w Radzyniu Chełmińskim.

Na szczęście w roku 1837 roku w skutek protestów przerwano rozbiórkę zamku i zabezpieczono go przed dalszą dewastacją. Dzięki pracom konserwatorskim dziś ruiny zamku są udostępnione do zwiedzania.

Warownia zachwyca dobrze zachowanymi murami, wysokimi gotyckimi oknami i wieżami z pięknym widokiem na okolicę. To właśnie wieże są chyba największą atrakcją tego miejsca. Dwie narożne komnaty robią duże wrażenie zarówno, gdy widzimy budowlę z dołu jak i z góry, skąd podziwiać możemy także piękne okoliczne tereny. Również piwnice zamku zostały świetnie zagospodarowane i dziś znajdują się w nich wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzia tortur.

Tekst, foto i wideo: Stanisław Gazda

Ilustracja muzyczna wideo: Piotr Marczewski (muzyka z filmu “Pan Samochodzik i templariusze”)

author avatar
obiektywnabydgoszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adres mailowy: obiektywnabydgoszcz@gmail.com