W najbliższą środę, 20.03.2024 r., w Sali Obsługi Klientów przy ulicy Łomżyńskiej 33 w Bydgoszczy odbędzie się kolejna Środa z Profilaktyką. Temat: Profilaktyka alergii.
Przy stanowisku informacyjno- edukacyjnym w godzinach 10:00- 12:00 na zainteresowanych czekać będzie ekspert alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. J. Biziela w Bydgoszczy, który udzieli porad z zakresu:
• jak można zapobiec alergii?
• przyczyny, objawy, diagnoza, profilaktyka alergii.
Czym jest alergia?
Odsetek Polaków cierpiących na alergie rośnie. Około 40 proc. z nas ma alergię objawową. 25 proc. cierpi na alergiczny nieżyt nosa.
Alergia to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na alergeny, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak choroby. Alergia krzyżowa pojawia się, gdy u osoby uczulonej na jeden alergen wystąpią niepożądane objawy po kontakcie z innym alergenem (np. roztocza kurzu domowego → skorupiaki; pyłki traw → arbuz, pomidor).
Alergia wziewna może być wywołana przez wiele czynników, jednak do najczęstszych alergenów należą: pyłki roślin wiatropylnych; zarodniki grzybów pleśniowych; roztocza kurzu domowego; sierść i alergeny zwierząt domowych oraz hodowlanych.
Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii wziewnej są:
- nawracający katar, zatkany nos, kichanie;
- zapalenie spojówek (przekrwione spojówki, łzawiące, niekiedy opuchnięte oczy);
- suchy, męczący kaszel (bez cech ostrej infekcji);
- drapanie w gardle;
- swędzące zmiany skórne;
- nawrotowe infekcje górnych dróg oddechowych;
- bóle głowy, zmęczenie.
U niektórych osób, w przypadku uczulenia krzyżowego, mogą pojawiać się objawy ze strony układu pokarmowego.
Alergia może wystąpić w każdym wieku. Objawy alergii wziewnej nie zawsze są jednoznaczne, dlatego podstawą leczenia jest diagnoza stawiana na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wyników testów skórnych i/lub oznaczając stężenie swoistych IgE we krwi. Testy skórne są szczególnie przydatne przy badaniu uczuleń na alergeny wziewne. Polegają na nałożeniu na skórę badanego roztworu z zawartością alergenu i nakłuciu skóry, tak by nałożony roztwór wszedł w reakcję z tkankami organizmu.
Podstawą profilaktyki jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to możliwe, należy jednak znać metody ograniczania stężenia alergenu w otoczeniu chorego.
(gaz)