W Bydgoszczy świętowanie 25-lecia przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 20-lecia JFTC, z udziałem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz wojsk pięciu bydgoskich jednostek NATO, rozpoczęło się we wtorek (12 marca) o godzinie 14. na płycie Starego Rynku. Wydarzenie poprzedziło oznaczenie dębów NATO i JFTC w Alei Dębów Honorowych, wzdłuż alei Ossolińskich.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Na Starym Rynku na maszt podniesione zostały flaga Polski i NATO, odegrany został hymn państwowy oraz hymn NATO, zaś po okolicznościowych wystąpieniach, poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. W trakcie kończącej uroczystość defilady zaprezentowane zostały flagi wszystkich państw wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Traktat Północnoatlantycki powołujący NATO podpisano 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie. W sierpniu traktat wszedł w życie. Stanowił zobowiązanie stron do udzielenia obrony w przypadku agresji, której ofiarą padłoby państwo należące do Sojuszu. Wieloletnie starania dyplomatyczne Polski doprowadziły do przyjęcia naszego kraju do Paktu 12 marca 1999 roku. Od tego czasu pozycja zajmowana przez Polskę w NATO stale wzrasta. W Bydgoszczy od 2004 roku działa Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre, JFTC), funcjonuje tu także International School of NATO. Fakty te przywoływane były niemal w każdym przemówieniu zabierających głos podczas uroczystości.
Organizator wydarzenia – Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel powiedział m.in.:
– Nasze członkostwo w Sojuszu stanowi zasadniczą zmianę w wymiarze geostrategicznym i geopolitycznym, co szczególnie kontrastuje w kontekście trudnej, chwilami wręcz tragicznej XX-wiecznej historii naszego kraju. Nasza obecność w strukturach NATO oraz liczone ćwierćwieczem doświadczenie i partnerstwo sojusznicze, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna wywołana przez Rosję, mają wyjątkowe znaczenie, nie tylko dla bezpieczeństwa Polski.
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, zauważył że dzięki naszemu wstąpieniu w struktury NATO „odzyskaliśmy należne nam miejsce pośród demokratycznych, wolnych państw europejskich. To było przyjęcie przez nas nie tylko nowych zobowiązań, w myśl zasady jeden za wszystkich-wszyscy za jednego, było nie tylko pozyskaniem solidnych sojuszników i gwarancji bezpieczeństwa – było wypełnieniem moralnego zobowiązania, jakie ciążyło na państwach zachodnich za porzucenie sprawy Polski w 1945 roku, za nasze poświęcenie podczas II wojny światowej, opór Żołnierzy Niezłomnych, jarzmo Żelaznej Kurtyny, było naprawieniem tamtych krzywd.”
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski powiedział m.in.:
-Dzisiaj, świętując 25-lecie obecności Polski w NATO, z radością gościmy w naszym mieście, siedzibie jednego z największych i najważniejszych wojskowych garnizonów w kraju aż pięć jednostek Sojuszu i Szkołę NATO, co czyni z naszego miasta niekwestionowaną Polską Stolicę NATO.(…) Cieszę się, że w budowanie zbiorowego systemu bezpieczeństwa w znaczący sposób może wpisywać się także nasze miasto. Jestem dumny, że dla wielu oficerów i żołnierzy państw NATO, Bydgoszcz stała się nie tylko miejscem służby, ale również miejscem do życia i wypoczynku, że gdy już stąd wyjadą zawsze będą mieć w sercach Bydgoszcz i wracać tu, nad Brdę i Wisłę nie tylko myślami…
Generał brygady Petr Svoboda, zastępca dowódcy, szef sztabu JFTC:
-Decyzja podjęta 25 lat temu była kluczowa z perspektywy podniesienia bezpieczeństwa naszych krajów i naszych obywateli. Przniosła ona szegeg korzyści województwu: zaowocowała mi.in. decyzjami o ulokowaniu na jego terenie kolejnych instytucji NATO-wskich. Tym samym Bydgoszcz stała się Polską Stolicą NATO, a województwo kujawsko-pomorskie istotym miejscem dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Odczytany został również list, który do uczestników bydgoskiej uroczystości wystosował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Z okazji jubileuszu 25-lecia Polski w NATO dowódcom wojskowym wręczone zostały pamiątkowe ryngrafy, stanowiące podziękowanie za dotychczasową współpracę oraz budowanie pozytywnego wizerunku Bydgoszczy, jako Polskiej Stolicy NATO.
Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda