Wyzwania stojące przed współczesną szkołą. Problemy, z jakimi zmagają się dziś uczniowie i sposoby radzenia sobie z nimi. To tematy nowego cyklu spotkań skierowanych do nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Miasta Bydgoszcz.
Z diagnozy przeprowadzonej przez naukowców z UKW wynika, że większość rodziców nie wie, co ich dzieci robią w Internecie, a znaczna część życia towarzyskiego młodych ludzi przeniosła się do sieci. Pojawiają się też i dobre informacje. Bydgoscy uczniowie są zadowoleni z życia, relacji z rówieśnikami i mają przekonanie, że mogą liczyć na pomoc swoich nauczycieli.
Wyniki „Diagnozy dobrostanu psychicznego i społecznego bydgoskich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych” zostaną zaprezentowane podczas pierwszego z cyklu spotkań pod hasłem: ” Porozmawiajmy o edukacji w Bydgoszczy”.
Cykl spotkań organizowanych w ramach projektu: Bydgoskie Czwartki Edukacyjne, jest całkowicie nowym projektem w bydgoskiej przestrzeni edukacyjnej. Spotkania te mają stać się okazją do wymiany doświadczeń, refleksji oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań na najważniejsze wyzwania stojące przed współczesną szkołą. Tematyka każdego z wydarzeń jest skierowana zarówno do nauczycieli, dyrektorów, uczniów, ich rodziców, jak i nauczycieli akademickich, studentów oraz wszystkich osób zaangażowanych w kształtowanie przyszłości edukacji.
Terminy i tematy spotkań:
1. Szkoła miejscem przyjaznym dla…? Porozmawiajmy o dobrostanie nie tylko uczniów.
Gdzie i kiedy: Młyny Rothera, ul. Mennica 10, 13 lutego, godz. 17.00.
2. Każdy uczeń zdolny?
Gdzie i kiedy: UKW, ul. Chodkiewicza 30, 13 marca, godz. 17.00.
3. Smartfony w szkole. Szansa czy zagrożenie?
Gdzie i kiedy: MOEN, ul. Sobieskiego 10, 24 kwietnia, godz. 17.00.
4. Szkoła i co dalej? Droga kariery młodego człowieka.
Gdzie i kiedy: UKW, ul. Chodkiewicza 30, 22 maja, godz. 17.00.
5. Ta dzisiejsza młodzież…, czyli kto chodzi[ł] do szkoły? Charakterystyka pokoleń uczniów.
Gdzie i kiedy: MOEN, ul. Sobieskiego 10, 12 czerwca, godz. 17.00.
Wkrótce okaże się, czy wspólnie można uczynić edukację jeszcze bardziej efektywną i przyjazną dla wszystkich jej uczestników?
Dodatkowych informacji o projekcie udziela Michał Laskowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy: moen.dyrektor@edu.bydgoszcz.pl, tel: 882 094 340].
(gaz)