17 sierpnia Wyspa Młyńska wypełniła się namiotami z kryptologicznymi atrakcjami. To wszystko z okazji 119. rocznicy urodzin bydgoszczanina – Mariana Rejewskiego. Powstało prawdziwe miasteczko nauki. Na odwiedzających czekało ponad 10 stanowisk pełnych gier, zabaw i nieodkrytych tajemnic.
Uczestnicy mogli wziąć udział w dwóch grach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Pierwsza z nich związana była z kodowaniem – zachęcała do odwiedzenia wszystkich stanowisk, rozwiązywania kryptologicznych zagadek, zgłębiania tajników najróżniejszych szyfrów i zbierania pieczątek. Kto zebrał 6 z 10 pieczątek otrzymał w punkcie info Młynów nagrodę w postaci bawełnianej torby, drewnianego piórnika z wyposażeniem i logicznej gry łamigłówki.
Druga gra powiązana była z wystawą „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Odwiedzający wystawę mogli na ekspozycji poszukać wizerunku Mariana Rejewskiego, który skrył się na fotografii, udokumentować to w postaci zdjęcia wykonanego telefonem lub aparatem fotograficznym, które musieli pokazać w punkcie info. Dla uczestników tej zabawy również przewidziano nagrody – były nimi: zakładka lub pocztówka z grafiką „Węzłów”, zniżka 10% do kawiarni Nowe Miejsce oraz zniżka 20% na wstęp na wystawę „Młyn-Maszyna”.
Podczas tegorocznego pikniku Wystawcy przygotowali liczne wyzwania, które wyjaśniały jak działał m.in. szyfr Cezara, szyfr Polibiusza, czy szyfr Atbasz, a także przykłady na tajne przekazywanie wiadomości.
W organizację wydarzenia zaangażowało się wiele instytucji zajmujących się popularyzacją nauki i historii z różnych stron Polski m.in.: Centrum Szyfrów ENIGMA z Poznania, Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska, Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia, Stowarzyszenie MY TEŻ, Fundacja Codeby, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, K-P SOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy, Centrum Edukacyjne ROBOproject oraz oczywiście Młyny Rothera.
Gry, zagadki, wirtualny pokój, roboty, obwody elektryczne, farby, a także zabawy sensoryczne
– to tylko niektóre z zapowiadanych przez wystawców atrakcji.
Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda