600 lat Fordonu - Obiektywnabydgoszcz.pl

Rozpoczęło się o godzinie 12:00 od Jarmarku i Targów Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego.

Można było spróbować smaków Doliny Dolnej Wisły – sznytek, pyr i zakolców z jagnięciną, gęsiną, masłem, serami, piklami czy sosami. Podczas tej części imprezy przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu zademonstrowali swoje talenty kulinarne w ramach bloku „Trzy kuchnie trzech kultur Starego Fordonu”.

Były „W jeden kwadrans gęś na stole”, czyli wykonanie okrasy z kołudzkiej rasy przez Piotra Lenarta i Błażeja Mirotę; gęsie Pipki i Czulent Czule za rączkę z Damianem Amonem Rączką; Food na Prętko. Kotlet i wurst barani „prętko” wysmażany z Rafaelem Prętkim; Kocioł kapusty w nim baran nietłusty – degustacja. Baranina z Gzina w kapuście transportowanej łodzią z Bruków Unisławskich.

Cały czas można skorzystać z badań profilaktycznych oraz oferty Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Będzie możliwość wyrobienia karty EKUZ, potwierdzenia Profilu Zaufanego, uzyskać pomoc w logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta czy wykonać analizę składu ciała. Na stanowiskach ekspertów medycznych można zbadać ciśnienie i poziomu cukru, wykonać testy z krwi w kierunku HCV oraz nauczyć się samobadania piersi na fantomach.

Do wieczora można wziąć udział w bezpłatnych rejsach łodzią „Wiślana”. Kto się nie „załapał” mógł z Bartoszen Masiełajciem (przewodnik PTTK i ByLOT pospacerować po Fordonie słuchając ciekawych opowieści – także tych o przyrodniczych aspektach Wisły w okolicy Fordonu przybliżanych przez Katarzynę Kociniewską (przewodnik ByLOT i PTTK).

Uroczyste otwarcie imprezy przewidziano na godzinę 16:00. Będzie ono połączone z promocją albumu z okazji 600-lecia Fordonu. Do druku trafił bogato ilustrowany album „Fordon nad Wisłą na pocztówce i zdjęciu 1893-1973” autorstwa Damiana Rączki. Wydawcą jest Fundacja Synagoga w Fordonie-Dom Kultury. Publikację będzie można nabyć w dniu wydarzenia (cena to 130 złotych).

Od 16:30 rozpoczną się koncerty. Najpierw wystąpi Jurek Paterski, o 17:30 zespół Kuracja, godzinę później – Roan, a o 19:30 zagra Golden Life.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

author avatar
obiektywnabydgoszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adres mailowy: obiektywnabydgoszcz@gmail.com