Montaż ogródków letnich na Starym Rynku ruszy od 1 kwietnia. W tym roku sezon letni potrwa więc zdecydowanie dłużej, bo aż do końca października. Tymczasem wiosenny wystrój radośnie rzuca się w oczy już teraz…
Parasole, krzesła i stoliki pojawią się w połowie kwietnia. Kremowe parasole, które co roku rozstawiane są w centrum miasta przeszły niezbędne naprawy i zostały oczyszczone.
Wydłużony sezon nie pociągnie za sobą zmiany opłat. Utrzymane zostają preferencyjne stawki z poprzednich lat:
1 zł za 1m² za dzień dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu
0,10 zł za 1m² za działalność ogródków nie prowadzących sprzedaży alkoholu.
Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy terenu pod ogródki letnie dodany zostanie podatek VAT, płatny zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami. Zainteresowane osoby nadal mogą występować do ZDMiKP z wnioskiem o dzierżawę.
O standardy estetyczne ogródków sezonowych zadbał Plastyk Miejski. Przy aranżacji ogródka trzeba wykorzystać żywe kwiaty. Sama zaś forma ogródka musi być też maksymalnie lekka i stylistycznie dopasowana do miejsca, szczególnie do historycznej części miasta. Użyte stoliki i krzesła powinny być w charakterze mebli kawiarnianych. Zakazane jest używanie wszelkich plastikowych, nietrwałych i nieestetycznych rozwiązań. W związku z powyższym, przed wystąpieniem z wnioskiem do ZDMiKP, należy uzyskać pozytywną opinię Plastyka Miejskiego.
Na Starym Rynku już pojawiło się 20 mniejszych donic na kwiaty, 15 dużych donic na kompozycje roślinne z krzewami, a na lampach zawisło 15 ampli na kwitnące rośliny zwisającymi. Dosadzono dwie 15-letnie lipy – na większą liczbę drzew o rozbudowanym systemie korzeniowym nie zgodziły się służby konserwatorskie. W ostatnich dniach donice zyskały też wiosenny wystrój m.in. za sprawą bratków. Prace agrotechniczne wykonano też przy skwerze otaczającym ratusz oraz przy zasadzonych lipach.
(gaz)
Fot.: UMB


