Młyny Rothera poszerzają przestrzeń nowych możliwości. - Obiektywnabydgoszcz.pl

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera tworzy kolejną oryginalną przestrzeń dla odwiedzających. Będzie to miejsce do prowadzenia warsztatów, zabaw i wykładów w jeszcze bardziej sprzyjających warunkach.

Kompleks Młynów Rothera został oddany do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie deweloperskim. Od tego momentu sukcesywnie realizowane są kolejne etapy inwestycji, obejmujące aranżację i wyposażanie wnętrz. Cały obiekt jest objęty koncepcją uwzględniającą jego różnorodne funkcje, które sprzyjają realizowaniu misji Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Aktualnie trwają prace nad koncepcją i aranżacją przygotowanej we współpracy z prof. Markiem Haratem i radą naukową działającą przy Młynach Rothera zaawansowaną technologicznie wystawą, która  opowie o mózgu i zmysłach a także na wszystkie zmysły będzie oddziaływać.

Część przestrzeni w spichrzu mącznym zaaranżowana zostanie  we współpracy z warszawskim Centrum Nauki Kopernik. To strefa SOWA – Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Pojawią się tam eksponaty takie jak w CNK oraz majsternia, czyli przestrzeń warsztatowa. Współpraca z CNK daje nam dostęp do ich programów i najlepszych praktyk. Animatorzy CNK będą szkolić naszych animatorów, zaoferujemy te same aktywności i warsztaty, które oferuje CNK, a co więcej na bazie tych pomysłów będziemy budować własne scenariusze na bazie wystaw stałych.

Na 2024 i 2025 rok  zaplanowano docelową aranżację tarasu Młynów, na którym pojawią się nie tylko miejsca do siedzenia czy odpoczynku oraz system informacyjny, ale też pełne wyposażenie pozwalające na profesjonalną organizację koncertów plenerowych, pokazów, pikników czy spotkań. Wyposażenie będzie stanowiło dopełnienie oferty programowej, która od otwarcia Młynów w listopadzie 2021 r. jest konsekwentnie rozwijana. Na ten i przyszły rok zaplanowano także prace związane z przygotowaniem projektu wykonawczego wspomnianej wcześniej wystawy stałej o mózgu – Brainspace.

Tegoroczna oferta programowa zawiera jeszcze więcej wydarzeń cyklicznych, m.in. projekcje filmów dokumentalnych w ramach cyklu „Docs Against Gravity w Młynach”, filozoficzne spotkania dyskusyjne „Myślowisko miejskie” czy rozmowy o najnowszych trendach cyfrowych „Radar technologii”. W przygotowanym na ten rok programie nie brakuje także wydarzeń, które na stałe wpisały się już w kalendarz bydgoskich atrakcji, są m.in. sierpniowy piknik popularnonaukowy „Urodziny Rejewskiego” czy październikowy miejski festiwal „Bydgoskie Dni Projektowe”.

Instytucja w 2024 roku nie tylko będzie kontynuować, ale też rozwijać działania międzykulturowe w Nowym Miejscu. Nie zabraknie również nowości, takich jak Mikrogranty dla młodzieży czy inicjatywy artystyczne w postaci koncertów czy instalacji. Już teraz w Młynach dostępne są bezpłatnie aż trzy instalacje artystyczne. 

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

awatar autora
obiektywnabydgoszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adres mailowy: obiektywnabydgoszcz@gmail.com
Verified by MonsterInsights