Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce w „Rankingu finansowym samorządu terytorialnego”. W ocenie naukowców i ekonomistów nasz budżet może być wzorem dla innych samorządów w Polsce. Na kapitalny wynik wpływa między innymi wysoka skuteczność pozyskiwania środków zewnętrznych. W trakcie spotkania zwracano uwagę, że Bydgoszcz zbliżając się z wydatkami na inwestycje do kwoty 1 mld zł jednocześnie obniża wartość zadłużenia.
Bydgoszcz uzyskała najlepszy wynik w grupie 66 miast na prawach powiatu. „Ranking finansowy samorządu terytorialnego” bazuje na danych z Regionalnych Izb Obrachunkowych za 2025 rok. Analizowali je m.in. naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ranking został opracowany z inicjatywy Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich. W czasie konferencji organizowanych przez Instytut, m.in. Forum Ekonomicznego oraz Europejskiego Kongresu Samorządów, eksperci poszukiwali obiektywnych narzędzi do badania kondycji finansowej samorządów. W odpowiedzi na te postulaty powstał ranking. W tym roku opracowano już jego dziewiątą edycję. – Wynik Bydgoszczy to najlepszy dowód, że do inwestycji warto podchodzić w sposób odpowiedzialny – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Wiążą się one z trudnymi decyzjami – zawsze chciałoby się realizować ich więcej w stosunku do posiadanych środków. Dlatego w Bydgoszczy już w poprzedniej dekadzie zdecydowaliśmy, że będziemy w pierwszej kolejności prowadzić te, które dają realną szansę na zdobycie dofinansowania zewnętrznego, szczególnie środków europejskich.
Nagrodę dla Bydgoszczy na uroczystej gali w Warszawie we wtorek (12 maja) odebrał Skarbnik Miasta Piotr Tomaszewski. – Maksymalizacja wykorzystania środków unijnych dla rozwoju Miasta to cel – priorytet stosowany w Bydgoszczy. Dzięki temu wydatki inwestycyjne systematycznie rosną i w 2025 i 2026 roku zbliżają się do kwoty 1 miliarda złotych. Dodatkowo, wszystkie zadania inwestycyjne poddaliśmy konsultacjom, by wiedzieć, jakie z nich są najbardziej oczekiwane przez mieszkańców. Nie boimy się też realizować wielkich projektów szczególnie, gdy wiemy, że długofalowo przyniosą one istotne oszczędności. Staliśmy się jednym z największych beneficjentów środków z KPO. Miasto i komunalne spółki pozyskały z tego źródła ok. 600 mln zł. Tylko część pieniędzy – ponad 200 mln zł to bezzwrotne dotacje. Większość to preferencyjne kredyty, które zainwestowaliśmy w przynoszące gigantyczne oszczędności projekty związane z kompleksową wymianą oświetlenia i dokończeniem termomodernizacji miejskich budynków. Od 2011 roku stosujemy też politykę optymalizacji zarządzania finansami nakierowaną na maksymalny poziom nadwyżki operacyjnej. Nadwyżka stanowi źródło finansowania inwestycji, a najczęściej wkładu własnego do inwestycji unijnych. Racjonalizacja wydatków pozwala na osiąganie rozsądnie dobrych wyników i mniejsze uzależnienie od dodatkowych środków z Budżetu Państwa. Jednocześnie obniżamy też wartość zadłużenia – podkreśla skarbnik.
Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego umożliwiająca przygotowanie rankingu, została przeprowadzona w oparciu o kryteria merytoryczne bazujące na zestawie wskaźników. Do badania zostały wybrane te, które są najczęściej wymieniane w literaturze przedmiotu i mają zasadnicze znaczenie:
· udział dochodów własnych w dochodach ogółem,
· relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem,
· udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem,
· obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń,
· udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń,
· relacja zobowiązań do dochodów ogółem,
· udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
Ranking jest narzędziem wykorzystywanym m.in. przez przedsiębiorców, którzy szukają gmin o stabilnej sytuacji do rozpoczynania dużych inwestycji. Pomaga też ocenić jakość gospodarowania środkami publicznymi.
