Gdy dla wielu z nas najbliższe dni będą wiązać się z zakupami i przygotowaniami do rodzinnych świąt – dla innych będzie to czas sprzyjających okazji na przykład do kradzieży. Dlatego zapoznajcie się z zamieszczonymi poniżej radami Policji dotyczącymi prawidłowego zachowania się, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nie dać się okraść.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Złodziej najczęściej obserwuje swoją ofiarę i wykorzysta każdą nadarzającą się sytuację, aby ją okraść. Wybierając się na przedświąteczne zakupy zwracajmy szczególną uwagę na swoje mienie i zabierajmy ze sobą tylko to, co będzie nam niezbędne. Zachowajmy również szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak: sklepy i targowiska, przystanki autobusowe i tramwajowe, dworce kolejowe, środki komunikacji publicznej.
Pamiętaj, aby w miejscach niebezpiecznych nie paść ofiarą kieszonkowca i zabezpieczyć się przed kradzieżą:
*trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem skierowaną do siebie;
*nie noś przy sobie większej ilość pieniędzy;
*nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je umieszczając w kilku miejscach;
*klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,
*w miarę możliwości unikaj zatłoczonych miejsc, pojazdów;
*nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
*płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela;
*podczas pakowania zakupów, płacenia – nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę- złodziejowi wystarczy nawet kilka sekund aby Cię jej pozbawić,
*zwracaj uwagę na tzw. „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy targowisku,
*bądź czujny, gdy zauważysz osobę lub grupę ludzi ze zbędną odzieżą przewieszoną przez rękę – może ona np. posłużyć do maskowania momentu penetracji czyichś kieszeni, torebek, saszetek.
Pamiętaj, jeśli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty zgłoś ten fakt do najbliższej jednostki Policji. Natomiast w przypadku utracenia (nie masz wiedzy w jakich okolicznościach doszło do zagubienia, utraty dokumentu) dokumentu tożsamości bądź kart płatniczych niezwłocznie powiadom organ wydający dokument (Prezydenta Miasta, Burmistrza Miasta) oraz zgłoś ten fakt do banku w celu zastrzeżenie karty (ma to kluczowe znaczenie dla ewentualnej odpowiedzialności za bezprawne operacje dokonane przy użyciu elektronicznego instrumentu płatniczego).