Mistrzostwa Polski w LA - Obiektywnabydgoszcz.pl

Jutro na stadionie bydgoskiego Zawiszy startują setne lekkoatletyczne mistrzostwa Polski. Do jubileuszowej edycji zgłoszono przeszło 665 zawodników. – Gwarancją wysokiego poziomu sportowego jest fakt, że mistrzostwa w Bydgoszczy są ostatnią szansą na kwalifikacje olimpijskie – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.  

Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski w sportowym kalendarzu zadebiutowały w roku 1920. Pierwsza edycja imprezy odbyła się we Lwowie, a tegoroczny gospodarz – Bydgoszcz – zaprosi na mistrzostwa dziewiętnasty raz w historii.

Bydgoszcz była naturalnym wyborem jeśli chodzi o organizację setnych mistrzostw Polski. Mistrzostwa te będą bardzo ważnym startem dla naszych zawodników. Są bowiem ostatnią szansą na wywalczenie minimów czy dużych, wartościowych, punktów do rankingu. To gwarancja wysokiego poziomu sportowego – zapewnia prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski. Generalnym sponsorem polskiej lekkoatletyki jest Grupa ORLEN.

Trzydniowe zawody zgromadzą w Bydgoszczy lekkoatletyczną elitę. Na starcie nie zabraknie wielkich mistrzów, medalistów światowych imprez. Listy zgłoszeń są pełne znakomitych nazwisk. W rzucie młotem czekać nas będzie pojedynek Pawła Fajdka z Wojciechem Nowickim, a wśród kobiet na starcie nie zabraknie absolutnej gwiazdy tej konkurencji Anity Włodarczyk. Na bydgoskiej bieżni o kolejny świetny wynik będzie chciała się postarać mistrzyni Europy z Rzymu i rekordzistka Polski na 400 metrów Natalia Kaczmarek. W skoku o tyczce o show oraz wysokie loty postara się Piotr Lisek, a lokalnych kibiców z pewnością ucieszą kolejne starty wieloboistki Adrianny Sułek-Schubert.

To będzie piękny lekkoatletyczny spektakl, a dla nas jako organizatorów przede wszystkim zaszczyt. Przez ostatnie ćwierć wieku organizowaliśmy tutaj wiele imprez rangi mistrzostw Europy i świata. Były też mistrzostwa Polski, ale te które teraz przygotowujemy są ze wszech miar wyjątkowe – podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

Pierwsze lekkoatletyczne mistrzostwa Polski odbyły się w 1920 roku we Lwowie. W tamtych zawodach wzięli udział wyłącznie mężczyźni, a tytuły mistrzowskie przyznawano jedynie zawodnikom, którzy uzyskali rezultaty lepsze od ustalonych przez założony niespełna rok wcześniej Polski Związek Lekkiej Atletyki minimum olimpijskich na igrzyska w Antwerpii. Sztuka ta udała się tylko czwórce zawodników – zwycięzcom biegów na 100 (Stanisław Sośnicki) i 800 metrów (Wacław Kuchar), tyczkarzowi Kazimierzowi Cybulskiemu oraz startującemu w rzutach dyskiem i oszczepem Sławoszowi Szydłowskiemu. Ostatecznie biało-czerwoni do Belgii nie pojechali – kraj ogarnęła wojna z bolszewikami. Najwięcej razy gospodarzem imprezy była Warszawa, ale na miano stolicy polskiej lekkoatletyki przez lata zapracowała Bydgoszcz. Tutaj mistrzostwa odbywały się ponad 15 razy, a już w dniach 27-29 czerwca Stadion Zawiszy ugości ich wyjątkową, jubileuszową, setną edycję!

Grawerowane na miejscu medale oraz pamiątkowe koszulki będące replikami strojów z pierwszej edycji mistrzostw – takie nagrody czekają na najlepszych zawodników, którzy wystartują w 100. PZLA Mistrzostwach Polski, które w czwartek ruszają na stadionie bydgoskiego Zawiszy.

Dzięki współpracy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki z firmą Tryumf na najlepszych zawodników jubileuszowej edycji lekkoatletycznych mistrzostw Polski czekać będą wyjątkowe medale. Ich projekt został przygotowany specjalnie z myślą o imprezie w Bydgoszczy i nawiązuje do liczby 100. Wyjątkowości medalom dodając też specjalne, dedykowane, grawerunki wykonywane przed ich wręczeniem na podium.

– Jako oficjalny dostawca medali jesteśmy częścią wszystkich wydarzeń organizowanych z ramienia PZLA. Jednak setna, jubileuszowa edycja mistrzostw to dla nas coś naprawdę wyjątkowego. Dlatego cieszymy się, że możemy wesprzeć to wydarzenie, tworząc piękne, nowe medale, które uzupełnione grawerem, będą wspaniałą pamiątką dla wszystkich zwycięzców – cieszy się Grzegorz Sibiga, kierownik ds. sprzedaży detalicznej w firmie Tryumf.

Każdy złoty medalista setnych mistrzostw otrzyma przed wejściem na podium pamiątkową koszulkę. Jej projekt został opracowany na bazie podobnych, wręczanych najlepszym lekkoatletom podczas pierwszych mistrzostw, które odbyły się 104 lata temu we Lwowie. W odtworzeniu wzoru koszulki pomogli pasjonaci z
projektu Retro Liga.

– Jak wiemy z przekazów historycznych w 1920 roku mistrzowie Polski nie otrzymywali medali. Nagrodą była specjalna koszulka z orłem. Dzięki współpracy z naszym partnerem, marką 4F, udało nam się przygotować na bydgoskie mistrzostwa repliki tych koszulek. Każdy złoty medalista setnej edycji stanie zatem na podium w takim wyjątkowym stroju – mówi wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
Tomasz Majewski. Generalnym sponsorem polskiej lekkiej atletyki jest Grupa ORLEN.

  1. PZLA Mistrzostwa Polski startują w Bydgoszczy już jutro. Bilety na pierwsze dwa dni dostępne są w sieci sprzedaży ebilet.pl oraz w kasach stadionu Zawiszy. Wstęp na sobotnie zmagania lekkoatletów będzie bezpłatny. Transmisje z wydarzenia w Telewizji Polskiej oraz w KP Sport.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

author avatar
obiektywnabydgoszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adres mailowy: obiektywnabydgoszcz@gmail.com